Մագդա Թոֆլեր, կամ էսսե լռության մասին
1943 թվականի հոկտեմբեր․ Հայնրիխ Հիմլերը լեհական Պոզնան քաղաքում հավաքում է ռեյխի բոլոր գաուլայտերներին, որպեսզի նրանց հայտնի ռեժիմի՝ Եվրոպայի հրեական բնակչությունը լիովին ոչնչացնելու որոշման մասին։ Բայց մինչ այդ նա բոլորի առջև երկու ֆոնոգրաֆ է տեղադրում, որպեսզի անի իր ճառի երկու փորձնական ձայնագրություն։ Բայց, հակառակ տարածված կարծիքի, պետք է ձայնագրել ոչ թե Հիմլերի խոսքերը, այլ դահլիճում տիրող լռությունը։
«Magda Toffler»֊ում՝ երկրորդ գործում, որտեղ Բորիս Նիկիտինն ինքը դուրս է գալիս բեմ (առաջինը ներկայացվել էր FIT֊ում 2019 թվականին), նա խորանում է XX դարի Եվրոպայի թաքնված շերտերի մեջ։ Այստեղ բեմական լուծումները մինիմալ են՝ աթոռ, ձեռագիր և ինքը՝ արտիստը։
Նիկիտինի գործերը հայտնի են թատրոնի ու պերֆորմանսի, փաստաթղթի ու պրոպագանդայի միջև սահմաններն աղոտ դարձնելով։ Այս ներկայացման մեջ նա դիմում է իր տատիկի` Մագդա Թոֆլերի անցյալին. վերջինիս հրեական ծագումն ու թաքնված ապրելու փաստը բացահայտվել էին միայն նրա մահվանից հետո։ Առաջանում էր կենսագրական տեքստ, որը խորասուզվում է մոռացված հիշողությունների մեջ, կյանքի է կոչում դարերի լռությունը և միահյուսում անձնական ու կոլեկտիվ պատմությունը, մտորումն ու զգացմունքը։
լեզու
Անգլերեն՝ հայերեն և ռուսերեն ենթագրերով
տևողություն
75 րոպե
թիմ
• Գաղափարը, տեքստը, կատարումըԲորիս Նիկիտին
• ՊրոդյուսերԱնետ Հարդեգեն
• Գեղարվեստական խորհրդատուներԱնետ Հարդեգեն, Մաթիաս Մեպպելինկ
արտադրություն
Համատեղ արտադրություն It’s The Real Thing, steirischen herbst 22, Staatstheater Nürnberg, Kaserne Basel, Ringlokschuppen Ruhr, Théâtre Vidy Lausanne, HAU - Hebbel am Ufer Berlin, Frascati Amsterdam, Theater Chur, Omanut-ի հետ։
Բազել-Շտադտ և Բազել-Լանդշաֆտ կանտոնների Պար և Թատրոն մասնագիտական հանձնաժողովի, Pro Helvetia-ի և Stanley Thomas Johnson Stiftung-ի աջակցությամբ։
Այս աշխատանքի առաջին տարբերակը ստեղծվել է «Omanut» կազմակերպության պատվերով։
ստեղծողների մասին
Բորիս Նիկիտին
Բորիս ՆիկիտինՀեղինակ
Բազելում (Շվեյցարիա) ծնված և ուկրաինական, սլովակական, ֆրանսիական ու հրեական ծագում ունեցող ներգաղթյալների որդի Բորիս Նիկիտինը թատերական ռեժիսոր, հեղինակ և երկու տարին մեկ անցկացվող «It’s The Real Thing – Basel Documentary Platform» փառատոնի կուրատոր է։
Ավելի քան տասներեք տարի նրա բեմադրությունները, տեքստերն ու հեփենինգները զբաղվում են ինքնության և իրականության ներկայացման ու արտադրության հարցերով։ Դրանք սահմանահատումներ են պատրանքային թատրոնի և կատարողական արվեստի, վավերագրության և քարոզչության միջև։ Նիկիտինի գործերը, որոնցից շատերը շրջում են միջազգային մակարդակով, կոպիտ են, ուղիղ, բայց միևնույն ժամանակ միշտ ճշգրիտ կոմպոզիցված և մշտապես որոնում են էսթետիկայի սահմաններն ու կոտրման կետերը։ «Քչերի նման, Բորիս Նիկիտինը այսօր թատրոնը բերում է քննադատական կետի»,– գրում է գերմանական մասնագիտական «Theater heute» ամսագիրը։ Ցյուրիխի «Tagesanzeiger» օրաթերթը գրում է. «Բազելցի ռեժիսորը վավերագրական թատրոնի ժանրը հասցնում է իր սահմաններին»։ Իր վերջին ներկայացումներում և տեքստերում Նիկիտինը ավելի ու ավելի է զբաղվում արվեստի և հիվանդության փոխհարաբերության թեմայով։

Magda Toffler or an Essay on Silence
October 1943: Heinrich Himmler gathers all the Gauleiters of the Reich in the Polish city of Poznan to inform them of the regime's decision to completely exterminate the Jewish population of Europe. Before he does so, however, Himmler has two phonographs set up in front of everyone in order to record the speech on two guard records. However, contrary to what most people assume, it is not Himmler's words that are to be recorded, but the silence in the hall.
With "Magda Toffler" - the second work in which he himself takes to the stage - Boris Nikitin drills deep into the hidden layers of the European 20th century. As in "Essay on Dying", the staging is reduced to just a few elements: a chair, a manuscript and Nikitin himself.
"Magda Toffler or an essay on silence" premiered in October 2022 at "steirischer Herbst" and was invited to the "Impulse" festival as one of the ten outstanding independent theater works of 2022.
English with Armenian and Russian subtitles
75 min
• Сoncept, text, performanceBoris Nikitin
• Production managementAnnett Hardegen
• Ouside-eyeAnnett Hardegen, Matthias Meppelink
Production
A coproduction with It’s The Real Thing, steirischen herbst 22, Staatstheater Nürnberg Kaserne Basel, Ringlokschuppen Ruhr, Théâtre Vidy Lausanne, HAU - Hebbel am Ufer Berlin, Frascati Amsterdam, Theater Chur, Omanut.
With the support of Fachausschuss Tanz & Theater der Kantone Basel-Stadt und Basel-Landschaft, Pro Helvetia, Stanley Thomas Johnson Stiftung.
The first draft of this work was commissioned by Omanut.
About the artists
Boris Nikitin
Boris NikitinAuthor
Boris Nikitin, born in Basel, Switzerland and the son of Ukrainian-Slovakian-French-Jewish immigrants, is a theatre director, author and curator of the biennial festival "It’s The Real Thing – Basel Documentary Platform".
For over thirteen years, his productions, texts and happenings have been dealing with the representation and production of identity and reality. They are border crossings between illusion theatre and performance, between documentary and propaganda. Nikitin's works, many of which tour internationally, are raw, frontal, yet always precisely composed and always searching for the boundaries and breaking points of the aesthetic. "Like few others, Boris Nikitin is currently leading theatre to a critical point," writes the German professional journal "Theater heute". The Zurich daily newspaper "Tagesanzeiger" writes: "The Basel director pushes the genre of documentary theatre to its limits." In his last plays and texts, Nikitin increasingly deals with the relationship between art and illness.